A A A
LV / EN
LATVIJAS REPUBLIKAS SATVERSMES AIZSARDZĪBAS BIROJS

PRETIZLŪKOŠANA

Ārpus NATO un Eiropas Savienības esošo valstu specdienesti Latvijā cenšas iegūt publiski nepieejamu informāciju par aktualitātēm politikā un ekonomikā, augstāko amatpersonu dienaskārtību, Latvijas militārajām aktivitātēm un tehnisko nodrošinājumu, Latvijas zinātnisko potenciālu, kā arī Latvijas masu medijiem un to redakcionālo politiku.

Ārvalstu specdienestu virsnieki informāciju par interesējošiem jautājumiem vāc gan no publiski pieejamiem avotiem, gan no kontaktpersonām, ievērojot stingru konspirāciju.

Kopumā pret Latviju vērstās izlūkdienestu aktivitātes var tikt īstenotas trīs veidos:

- ārvalstu specdienesti Latvijā darbojas no tā sauktās legālās rezidentūras pozīcijām, kas visbiežāk nozīmē darbu zem diplomātisko pārstāvniecību piesega,

- izlūkošana tiek veikta no izlūkdienestu pārstāvētās valsts teritorijas - sadarbība Latvijas iedzīvotājam tiek piedāvāta ārzemju ceļojuma laikā, arī turpmākās tikšanās tiek organizētas ārpus Latvijas,

- izlūkošanu īsteno nelegāļi – ārvalstīs iesūtīti izlūkdienesta virsnieki, kuri slēpj savu patieso identitāti un valsts piederību. SAB pretizlūkošanas uzdevums ir savlaicīgi konstatēt, kontrolēt un neitralizēt ārvalstu izlūkdienestu darbības, kas vērstas pret Latviju.